Data publikacji

Szanuj siebie, zatrudnij wewnętrznego ochroniarza

Szanuj siebie, zatrudnij wewnętrznego ochroniarza

Prawdą jest powiedzenie ‘’Respect is earned, not given” Możesz nauczyć innych, jak traktować siebie.

Jeśli myślisz, że możesz zyskać szacunek nosząc się w odpowiedni sposób lub akcentując swój status, to nie tędy droga. Nie zmieni to faktu, że czujesz się bezwartościowo i nie umiesz siebie chronić, co inni wyczuwają.

Zacznijmy od ustalenia, kiedy nie szanujesz siebie. Wtedy gdy się poświęcasz, dajesz wykorzystywać, a zadowalanie innych jest bardziej priorytetowe niż samego siebie. Kiedy dajesz kolejne szanse, nie jesteś konsekwentna(y) w egzekwowaniu granic i swoich zasad i w komunikowaniu swoich standardów, myślisz magicznie, zbytnio kontrolujesz innych, nie zwracasz uwagi na sygnały ostrzegawcze w ciele i stawiasz innych na piedestale i zdradzasz siebie.

Podstawą szacunku do siebie i stawiania granic jest samoświadomość, dostrzeganie na ile ktoś się może zbliżyć, co lubię, akceptuję, a czego już nie. Umiejętność szanowania siebie kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie. Niestety większość z nas otrzymała nieprawidłowe komunikaty, a granice często były przekraczane.

Dobra wiadomość jest taka, że samopoznanie poprzez doświadczenia i obserwację siebie daje możliwość stworzenia aspektu ochronnego, który będzie ostrzegać przed działaniami niepożądanymi i o przekroczeniu naszych granic. I przyczyni się do wykształcenia odpowiednich reakcji w odpowiedzi.

Bądź też uważny jak siebie traktujesz i pozwalasz być traktowany przez inne osoby w obecności innych, bowiem to wpłynie na postrzeganie i zachowanie wobec Ciebie, a niekonsekwencja w egzekwowaniu swoich zasad, granic przyczyni się do utraty twojej wiarygodności.

Szacunek to również dostrzeżenie i uznanie swojej wyjątkowości, to podstawa zdrowego poczucia wartości. Uważaj to nie pycha i pompowanie ego. To odpowiedzialność za jakość swojego życie oraz niewchodzenie w rolę ofiary.

Co więcej, mając jasno postawione granice, masz większą uważność i respekt na granice innych, ponieważ to działa w dwie strony.

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *