Opublikowano

Szanuj siebie, zatrudnij wewnętrznego ochroniarza

Prawdą jest powiedzenie ‘’Respect is earned, not given” Możesz nauczyć innych, jak traktować siebie.

Jeśli myślisz, że możesz zyskać szacunek nosząc się w odpowiedni sposób lub akcentując swój status, to nie tędy droga. Nie zmieni to faktu, że czujesz się bezwartościowo i nie umiesz siebie chronić, co inni wyczuwają.

Zacznijmy od ustalenia, kiedy nie szanujesz siebie. Wtedy gdy się poświęcasz, dajesz wykorzystywać, a zadowalanie innych jest bardziej priorytetowe niż samego siebie. Kiedy dajesz kolejne szanse, nie jesteś konsekwentna(y) w egzekwowaniu granic i swoich zasad i w komunikowaniu swoich standardów, myślisz magicznie, zbytnio kontrolujesz innych, nie zwracasz uwagi na sygnały ostrzegawcze w ciele i stawiasz innych na piedestale i zdradzasz siebie.

Podstawą szacunku do siebie i stawiania granic jest samoświadomość, dostrzeganie na ile ktoś się może zbliżyć, co lubię, akceptuję, a czego już nie. Umiejętność szanowania siebie kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie. Niestety większość z nas otrzymała nieprawidłowe komunikaty, a granice często były przekraczane.

Dobra wiadomość jest taka, że samopoznanie poprzez doświadczenia i obserwację siebie daje możliwość stworzenia aspektu ochronnego, który będzie ostrzegać przed działaniami niepożądanymi i o przekroczeniu naszych granic. I przyczyni się do wykształcenia odpowiednich reakcji w odpowiedzi.

Bądź też uważny jak siebie traktujesz i pozwalasz być traktowany przez inne osoby w obecności innych, bowiem to wpłynie na postrzeganie i zachowanie wobec Ciebie, a niekonsekwencja w egzekwowaniu swoich zasad, granic przyczyni się do utraty twojej wiarygodności.

Szacunek to również dostrzeżenie i uznanie swojej wyjątkowości, to podstawa zdrowego poczucia wartości. Uważaj to nie pycha i pompowanie ego. To odpowiedzialność za jakość swojego życie oraz niewchodzenie w rolę ofiary.

Co więcej, mając jasno postawione granice, masz większą uważność i respekt na granice innych, ponieważ to działa w dwie strony.

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *