Data publikacji

Jakie są Twoje granice, sztywne, niespójne czy zdrowe?

Jakie są Twoje granice, sztywne, niespójne czy zdrowe?

No właśnie, żeby nauczyć się i poczuć zdrowe granice, trzeba się dowiedzieć, co znaczy mieć je niezdrowe.

Gdy masz SZTYWNE, NIEPRZEPUSZCZALNE granice, to tak jak byś był(a) otoczona murem – możesz być uznana za osobę zimną, niedostępną, wycofaną, która nie umie prosić o pomoc, ma skłonność do izolacji i unika bliskich relacji, ma swoje sztywne zasady, chowa emocje i to co ma do powiedzenia, by zminimalizować ryzyko zranienia. Za szybko odrzucasz inne osoby. Jeśli zauważysz u siebie takie skłonności to kieruje Tobą strach przed odrzuceniem, odtrąceniem, a to będzie hamować zdrowe relacje i nowe doświadczenia.

Przeciwieństwem są zbyt OTWARTE, LUŹNE/NIEOKREŚLONE/ZLANE granice wtedy za bardzo zbliżasz się do innych, dzielisz się bardzo intymnymi informacjami, przekraczasz granice innych, ale też za bardzo angażujesz się w cudze problemy, mówisz ‘’tak” zamiast nie, godzisz się na brak szacunku i przemoc. Tak więc możesz być odbierana jako osoba uległa, dostosowująca się, przesadnie słodka, zbyt miła, narzucająca się oraz emanująca energią ofiary, takie zachowania mogą odsuwać innych od Ciebie.

Często obserwuję pewną dwubiegunowość np. osoba o zbyt sztywnych granicach w niektórych sytuacjach reaguje brakiem granic lub zlewaniem się z innymi i odwrotnie. Np. będąc zbyt miłym, możesz nagle odrzucić osobę, która nie odwzajemni Ci się tym samym, zamiast konstruktywnie porozmawiać.

ZDROWE GRANICE to ELASTYCZNE granice, masz poczucie ich adekwatności w różnych relacjach, doskonale wyczuwasz co jest właściwe, a co nie, to inteligencja emocjonalna, szanujesz własne zdanie i opinie jak i innych, umiesz zadbać o swój dobrostan, czujesz się komfortowo prosząc o pomoc i ją przyjmując, dotrzymujesz słowa, skutecznie się komunikujesz, nie uciekasz, czujesz się odpowiedzialny(a) za swoje życie, radzisz sobie ze swoimi emocjami. Jesteś ześrodkowany(a) masz wewnętrzny barometr. Jesteś lekki(a) swobodna w relacjach, godna zaufania, pewny(a) siebie.

⬆️ĆWICZENIE ⬇️– prześledź w których obszarach życia masz sztywne zbyt luźne granice, a gdzie zdrowe.

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Jeden komentarz do “Jakie są Twoje granice, sztywne, niespójne czy zdrowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *