Data publikacji

Gdzie leżą Twoje granice, umiesz chronić siebie?

Gdzie leżą Twoje granice, umiesz chronić siebie?

Rozpoczynam cykl wpisów o GRANICACH OSOBISTYCH, czyli podstawowej zdolności, jaką powinniśmy w sobie wykształcić w naszych relacjach interpersonalnych.

Większość z nas ma problem z ich zidentyfikowaniem, ponieważ te, jakże istotnej kompetencji nie zostaliśmy nauczeni, brakowało wzorców, a bycie miłym niezależnie od okoliczności uznaliśmy za cnotę.

Wszelkie nasze frustracje i niepokoje, problemy najczęściej wynikają z braku umiejętności zastosowania granic wobec Siebie i INNYCH. Możliwe że dobrze radzisz sobie w tym temacie w życiu prywatnym, a leżysz w zawodowym albo poległe(a)ś na obu polach.

Granice osobiste, to progi, limity, jakie stawiamy sobie samym i innym ludziom odnośnie zachowania względem siebie. Nie komunikując własnych granic tracimy poczucie wartości, autentyczność i szacunek do siebie, a tym szacunek innych do nas.Oto niektóre przykłady nie stawiania granic – nie potrafisz odmawiać, a jeśli odmawiasz tego, czego nie chcesz czujesz lęk poczucie winy, nadmiernie się usprawiedliwiasz, mówisz „tak” kiedy masz ochotę powiedzieć „nie”, nie umiesz prosić o pomoc, myślisz o tym co ludzie powiedzą i dopasowujesz się do ich oczekiwań, za bardzo angażujesz się w problemy innych, pozwalasz na zachowania z którymi się zgadzasz – brak szacunku, przemoc, wykorzystanie..

PO PIERWSZE, żeby dowiedzieć się o swoich granicach trzeba wiedzieć – KIM SIĘ JEST, świadomym tego, jakie są moje wartości, poczuć na co przyzwalam a na co już nie, gdzie jest ustawiona poprzeczka. Odczucia w ciele, dyskomfort, w pierwszej kolejności informują nas o przekroczeniu naszych granic.

PO DRUGIE – zobaczyć jakie nieuświadomione potrzeby zaspakajasz nie stawiając granic, jakie masz korzyści gdzie się zaprzedajesz za bezcen. Jak możesz zaspokoić je w inny sposób? a brak reakcji wypływa najczęściej z obawy utraty akceptacji, aprobaty, miłości oraz innych korzyści które mamy ich nie stawiając.

PO TRZECIE – gdzie się tego nauczyłam i powielam wzorce. poznać przyczyny w przeszłości, dzieciństwo wychowanie, tam gdzie przekraczano nasze granice psychiczne, fizycznie, emocjonalnie.

PO CZWARTE – nauka komunikowania granic i i ich wzmacniania, ćwiczenia, praktyka

Na początek ⬇️ĆWICZENIE⬇️ – zrób research i napisz w jakiej sferze życia nie potrafisz stawić granic, osobista, zawodowa? Jak się wtedy zachowujesz i co czujesz?

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *