Data publikacji

Równowaga, niech stanie się twoim celem.

Równowaga, niech stanie się twoim celem.

Dążenie do równowagi powinno być naczelnym mottem naszego życia. Balans, harmonia jest jak się okazuje jednym z trudniejszych wyzwań. Najczęściej też po ekstremalnym stanie emocji przychodzi emocja na równi mocna, ale o znaku przeciwnym.

Jak można rozpoznać stan równowagi – po stanie umysłu, wyciszeniu nadmiernych emocji, kontakcie z sobą, poczuciu wewnętrznego przewodnictwa i wysokiej energii. Stan nierównowagi natomiast przez  poczucie pustki i jałowości, niezadowolenie, rozchwianie emocjonalne, a nawet utratę zdrowia.  

Jeśli oddajesz się wyłącznie przyziemnym zajęciom i kierujesz materialistycznymi zachciankami, to odczucie dyskomfortu, jeśli je odczujesz, może pchnąć cię ku nowym sposobom spędzania czasu, poznawania świata i siebie, być może zainteresuje Cię joga, medytacja by zastanowić się nad sensem i kierunkiem swojego życia.

I odwrotnie jeśli zbyt długo tkwiłeś w oparach życia duchowego i fruwałeś nad ziemią, to może brak środków do życia albo zły stan zdrowia skłoni cię do tego byś zadbał o siebie i zwrócił uwagę na bardziej ziemskie potrzeby.

Oczywiście jak w porę zauważysz dysbalans, jeśli nie, to tak się jakoś składa, że świat Ci to zrównoważy, tylko nie zawsze w przyjemny sposób. Niemiłe sytuacje, przykre wydarzenia życiowe mogą przywrócić utraconą równowagę. Dla przykładu choroby, wypadki to najczęściej sygnały, że w twoim życiu dzieje się coś niepokojącego np. zszedłeś z właściwej drogi albo tkwisz w czymś uwłaczającym, albo wywierasz zbyt wiele presji na siebie i życiu. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie zauważasz wcześniejszych sygnałów.

Równowaga dawania i brania, bardzo ważna w relacjach. Jeśli tkwisz w relacji, w które ciągle dajesz, podtrzymujesz jej istnienie na swoich barkach, to w końcu poczujesz się wyczerpany. Wtedy napraw to lub jak nie umiesz odejdź, czasem odsunięcie się i wycofanie naturalnie przywróci równowagę.

W zakresie emocji to umiejętność kontrolowania, zarządzania swoimi emocjami i różnymi innymi stanami ducha, to trochę wyższa szkoła jazdy, to umiejętność obserwowania tych stanów i nie zawsze ulegania ekstremalnym emocjom, szczególnie złym emocjom które potrafią zrobić wiele spustoszenia w życiu.

Czy w twoim życiu panuje balans ? Czy jakaś dziedzina życia wymaga naprawy, przywrócenia harmonii ?

Jeden komentarz do “Równowaga, niech stanie się twoim celem.”

  1. Dokładnie tak. Równowaga to warunek sine qua non pełnego, wartościowego życia. Wszystko jest całością, pełnią; my jesteśmy całością, pełnią. Jeżeli którekolwiek ogniwo kuleje, nie pasuje do całości, jest w jakimś stopniu „zaniedbane”, to nastąpi zachwianie, coś nie zadziała. Tak to już jest skonstruowane. Dziękuję za ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *