Opublikowano

Równowaga, niech stanie się twoim celem.

Dążenie do równowagi powinno być naczelnym mottem naszego życia. Balans, harmonia jest jak się okazuje jednym z trudniejszych wyzwań. Najczęściej też po ekstremalnym stanie emocji przychodzi emocja na równi mocna, ale o znaku przeciwnym.

Jak można rozpoznać stan równowagi – po stanie umysłu, wyciszeniu nadmiernych emocji, kontakcie z sobą, poczuciu wewnętrznego przewodnictwa i wysokiej energii. Stan nierównowagi natomiast przez  poczucie pustki i jałowości, niezadowolenie, rozchwianie emocjonalne, a nawet utratę zdrowia.  

Jeśli oddajesz się wyłącznie przyziemnym zajęciom i kierujesz materialistycznymi zachciankami, to odczucie dyskomfortu, jeśli je odczujesz, może pchnąć cię ku nowym sposobom spędzania czasu, poznawania świata i siebie, być może zainteresuje Cię joga, medytacja by zastanowić się nad sensem i kierunkiem swojego życia.

I odwrotnie jeśli zbyt długo tkwiłeś w oparach życia duchowego i fruwałeś nad ziemią, to może brak środków do życia albo zły stan zdrowia skłoni cię do tego byś zadbał o siebie i zwrócił uwagę na bardziej ziemskie potrzeby.

Oczywiście jak w porę zauważysz dysbalans, jeśli nie, to tak się jakoś składa, że świat Ci to zrównoważy, tylko nie zawsze w przyjemny sposób. Niemiłe sytuacje, przykre wydarzenia życiowe mogą przywrócić utraconą równowagę. Dla przykładu choroby, wypadki to najczęściej sygnały, że w twoim życiu dzieje się coś niepokojącego np. zszedłeś z właściwej drogi albo tkwisz w czymś uwłaczającym, albo wywierasz zbyt wiele presji na siebie i życiu. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie zauważasz wcześniejszych sygnałów.

Równowaga dawania i brania, bardzo ważna w relacjach. Jeśli tkwisz w relacji, w które ciągle dajesz, podtrzymujesz jej istnienie na swoich barkach, to w końcu poczujesz się wyczerpany. Wtedy napraw to lub jak nie umiesz odejdź, czasem odsunięcie się i wycofanie naturalnie przywróci równowagę.

W zakresie emocji to umiejętność kontrolowania, zarządzania swoimi emocjami i różnymi innymi stanami ducha, to trochę wyższa szkoła jazdy, to umiejętność obserwowania tych stanów i nie zawsze ulegania ekstremalnym emocjom, szczególnie złym emocjom które potrafią zrobić wiele spustoszenia w życiu.

Czy w twoim życiu panuje balans ? Czy jakaś dziedzina życia wymaga naprawy, przywrócenia harmonii ?

1 myśl w temacie “Równowaga, niech stanie się twoim celem.”

  1. Dokładnie tak. Równowaga to warunek sine qua non pełnego, wartościowego życia. Wszystko jest całością, pełnią; my jesteśmy całością, pełnią. Jeżeli którekolwiek ogniwo kuleje, nie pasuje do całości, jest w jakimś stopniu “zaniedbane”, to nastąpi zachwianie, coś nie zadziała. Tak to już jest skonstruowane. Dziękuję za ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *