Data publikacji

Syndrom oszusta, czyli o jednej z twarzy autosabotażu

Syndrom oszusta, czyli o jednej z twarzy autosabotażu

Dziś o zachowaniu, postawie, które posiada ok. 70 % społeczeństwa, częściej kobiet niż mężczyzn, niezależnie od stanu posiadania, sukcesów, pozycji społecznej, czy wykształcenia. Sprawdź, czy nie odnajdziesz się w tej charakterystyce.

Objawymasz nieadekwatne, zaniżone poczucie własnej wartości i samoocenę, w stosunku do tego co przedstawiasz światu. Podważasz swoje osiągnięcia zawodowe, czy osobiste, czujesz, że nie zasługujesz na sukces. Czujesz się głupi, niekompetentny, nie dość dobry, niewystarczający, umniejszasz swoje osiągnięcia, kompetencje, zalety, mimo, że jesteś kompetentny, inteligentny… Boisz się krytyki, oceny i w rezultacie odrzucenia. Dotyczy to nie tylko kompetencji zawodowych ale także cech osobistych, np. kobieta może odczuwać, że jest brzydka mimo, że w ocenie innych jest piękna. Żyjesz w ciągłym leku przed odkryciem tego drugiego  „ja”. Nie traktujesz poważnie komplementów, masz tendencję do samokrytyki. Z drugiej strony jesteś łasy na pochwały i czujesz potrzebę ciągłego potwierdzania i dowartościowywania się.

W rezultacie  – nie wychodzisz ze swoimi pomysłami, talentami do świata, masz tendencję do prokrestynacji, czyli odwlekania przedsięwzięć. Doszukujesz się wszędzie sygnałów odrzucenia, reagujesz na najmniejszą uwagę w twoim kierunku i odbierasz ją jako krytykę. Masz blokadę przed działaniem, w rezultacie jesteś niespełniony, masz poczucie porażki. Porównujesz się z innymi, ktoś zawsze jest lepszy, piękniejszy, mądrzejszy, w związku z tym masz tendencję do rywalizacji. Odczuwasz wszelkie objawy lękowe w ciele.

Przyczyny – wychowanie w środowisku, które umniejszało nasz zalety, tak zwane wychowanie surowe w duchu rywalizacji, wysokie oczekiwania rodziców, brak pochwał, kary, poniżanie, brak akceptacji, miłości itd.

Jak wyjść – uświadomienie sobie syndromu i  zrewidowanie stosunku do siebie. Praca z wewnętrznym krytykiem. Nauczenie się celebrowania osiągnięć  i docenienia swojej wyjątkowości, a przede wszystkim bycie dla siebie dobrym rodzicem.  

Zapraszam na indywidualne sesje pracy nad sobą : )

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *