Data publikacji

Przyjaciel czy wróg?

Przyjaciel czy wróg?

Ktoś powiedział, że unikanie zbyt skomplikowanych ludzi korzystnie wpływa na zdrowie. To prawda, ale zanim odejdziemy czy zerwiemy relację z napastliwą, narcystyczną, manipulującą osobą, czy biednym męczennikiem, który wyciąga z nas energię oraz innymi odmianami ludzi, którzy powodują nasz ból emocjonalny, przyjrzyjmy się dlaczego znalazły się w naszym bliskim otoczeniu i jakie odczucia w nas budzą.

Ból, strach, lęk, bycie ofiarą, uczucie bycia wykorzystywanym, poczucie bycia nikim ważnym, nie dość dobrym, gorszym, innym, a nawet zupełnie nikim.

Czy to przypadek? To nie jest tak, że wszyscy przyciągamy takie osoby, są ludzie, którzy w porę rozpoznają delikwenta i wiedzą jak postąpić, usuwają ze swojego otoczenia, czy minimalizują ich wpływ, a niektórzy w ogóle takich nie spotykają.

Prawda jest jednak taka, że trudni ludzie, co ciężko przyjąć, są niesamowitą okazją do poznania siebie i tym samym rozwoju.

Dlaczego tak się dzieje? Jeśli przyjąć założenie, że ludzie dopasowują się do siebie jak puzzle, czy zamek do klucza to znaczy że, jeden obszar uzupełnia drugi, albo brak jakieś cechy uzupełnia jej nadmiar w innej osobie.

Przykładowo prześledźmy taką sytuację – dziewczyna uległa, niepewna siebie, odrzucająca swoje ciało, przyciąga skłonnego do dominacji, władczego partnera, który jednocześnie ma tendencję do nieakceptowania jej zachowań, wyśmiewania się, używania przemocy słownej lub psychicznej.

Co pokazuje dziewczynie jej partner, zakładamy, że trzyma przed nią lustro – pokazuje jej brak poczucia własnej wartości i negatywne odczucia wobec siebie, nielubienie i odrzucanie siebie, czy jakiś swoich aspektów ciał czy duszy.

Co może zrobić dziewczyna przyjmując teorię lustra – przyjąć tę informacje i może skontaktować się z sobą i dokonać wyboru co z tym robić, może wzmocnić siebie, poczucie własnej wartości i wyjść z roli ofiary.

Przyjrzyj się ludziom którzy odgrywają lub odgrywali pewną rolę w Twoim życiu, szczególnie tym, których nie lubisz. Co Ci pokazują, jakie emocje uruchamiają, nad czym możesz popracować?

Widząc pewne cechy w osobach z otoczenia i burzliwie je oceniając i krytykując zobacz czy czasem nie masz ich w sobie, szczerze, i czy jest jakaś część w Tobie którą skrzętnie chowasz i nienawidzisz z różnych powodów, a może zachowujesz się podobnie ..czas ten cień oswoić i cóż zaakceptować i przede wszystkim obserwować.

Dopóki tego nie zrobisz, będziesz bawić się wieczną grę w obwinianie i niewiele zmienisz w swojej sytuacji. Wymaga to pracy, konsekwencji, ale efekty są niezwykłe. Bywa tez tak, że czasem niewinne słowa, uwagi, zachowania odbieramy bardzo personalnie i reagujemy nieadekwatnie, w tej sytuacji również przyjrzyjmy się co to nam robi, jakie emocje wyzwala… może to nam coś przypomina, może to niezałatwione sprawy z dzieciństwa?

Warto być świadomym i czujnym to jedyna droga do wyzwolenia, zrozumienia siebie i innych i kierowania swoim życiem. A teraz bacznie przyjrzyj się otoczeniu i zobacz kto Cię najbardziej irytuje.

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *