Data publikacji

Ukryte gratyfikacje, czyli co powstrzymuje Cię przed zmianą

Ukryte gratyfikacje, czyli co powstrzymuje Cię przed zmianą

Czy wiesz, że cokolwiek robisz, to zawsze działasz w swoim interesie?

Wybór twojego zachowania, decyzji życiowych wypływa z chęci ochrony siebie i profitów jakie na ten moment otrzymujesz, bowiem podświadomość wybierze tę wersje, która jest korzystna na ten czas, nawet, jeśli twoje wybory i decyzje z perspektywy czasu nie wychodzą Tobie na dobre.

I pewnie się zdziwisz, jeśli powiem, że żebrakowi wcale może być nieśpieszno do zmiany swojego statusu, bowiem z aktualnej pozycji czerpie takie gratyfikacje jak – niebranie odpowiedzialności za swoje życie, to wiązało by się z decyzją o potężnej zmianie sposobu myślenia i życiu, wysiłku pracy nad sobą etc. A tak w jego perspektywie starczy mu na jakiś wikt i opierunek i czuje się wolny.

Zauważ, że jeśli długo tkwisz w jakieś niekorzystnej  sytuacji, to albo brakuje Ci narzędzi i wiedzy jak to zmienić albo czerpiesz z tego ukryte korzyści – zyskujesz uwagę, pomoc, wykorzystujesz innych do spełniania twoich celów. Bycie ofiarą to też sprytna strategia by zyskać to by zaspakajać swoje potrzeby kosztem innych. Zatem siedzisz w swojej strefie komfortu, a raczej w cuchnącym, ale ciepłym bagienku, a to jest wygodne, prawda?

Jeśli deklarujesz chęć bycia w związku, a jednak nie odważasz się zaryzykować, to najpewniej bycie samemu przynosi Ci na ten moment więcej korzyści – bez relacji czujesz się bezpieczny, wolny, a Twoje życie może wydawać się ciekawsze (nie musisz przy okazji konfrontować ze sobą, by ustalić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy)

Jeśli tkwisz zbyt długo w toksycznej relacji, to co takiego przeszkadza Ci ją zakończyć czy transformować, co dostajesz w zamian ? Czego boisz się utracić?

Jakie masz ‘’neurotyczne’’ korzyści z tego, że nic nie zmieniasz w swoim życiu? Często u podstaw „korzyści” leżą nasze BLOKUJĄCE PRZEKONANIA, brak wiary w siebie, możliwości etc.

Dopóki jakoś idzie jest ok. Dopiero gdy sytuacja, w której jesteś przekroczy twój próg tolerancji, zgody i nie czerpiesz już iluzorycznych korzyści to wtedy dojrzałeś do ZMIANY, podejmujesz działania, które wyrwą Cię z marazmu, bierzesz odpowiedzialność za swój los.

*Zadanie ** prześledź te sfery swojego życia, w których panuje zastój. Jaką masz korzyść z tego ? Czego chronisz i czego usilnie się trzymasz ?

Jeśli czujesz zastój i chcesz się przyjrzeć swoim blokującym przekonaniom Zapraszam na indywidualną sesję psychologiczną i coaching

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *