Data publikacji

Dlaczego inni nas irytują, czyli zasada lustra i projekcja

Dlaczego inni nas irytują, czyli zasada lustra i projekcja

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak bardzo irytują Cię inne osoby ? Może nas denerwować jakieś  konkretne zachowanie, styl bycia, mówienia lub inna cecha.

Używając metafory lustra, można powiedzieć, że ludzie odbijają i pokazują nam nasze niechciane i wyparte cechy, które z jakiś przyczyn (wychowanie, warunki ) są zepchnięte do podziemia – sfery cienia.

Im silniejsze wyparcie tym bardziej jesteśmy skłonni zauważać i tępić w innych pewne zachowania. I tak im bardziej np. jeśli masz dyktatorskie zapędy, a tej cechy nie zintegrowałeś, nie przyjąłeś, to ta cecha będzie Cię najbardziej wkurzać w innych ludziach.

Zauważ ze często stoi za tym nieuświadomiona i niezrealizowana potrzeba. Jeśli np. jesteś zapracowaną kobietą i nie masz czasu zająć się sobą, to możliwe, ze będą Cię irytować kobiety, które są bardzo zadbane, „leżą i pachną” jeśli zauważysz to i przyjmiesz jako wskazówkę, to dostrzeżesz, że ten właśnie aspekt najwyraźniej domaga się uwagi, może skłonić Cię do zaopiekowania się sobą i zadbania o siebie.

Jeśli zaś wkurza Cię czyjaś przebojowość, to najpewniej jest to informacja  ale o to, że sama chciałabyś(a) mieć w sobie tyle odwagi, by robić to, na co masz ochotę i zupełnie nie przejmować się opinią innych

Inny przykład, jeśli stykasz się z agresją, przemocą innych osób wobec siebie (psychiczną słowną, fizyczną ) to uwaga, nie po to, by wejść w poczucie winy, rolę ofiary ( ze mną coś nie tak ) to często sygnał by uznać istnienie tej cechy u siebie i pozwolić sobie na jej wyzwolenie w obronie siebie i postawienia granic.

Zauważ, że krytyka, ocena innych osób jest często niczym nie uzasadniona, tylko zniekształcona filtrem percepcji (projekcja) A zatem, jeśli uważasz kogoś za arogancką czy wyniosłą osobę, to odpowiedz sobie na pytanie, czy są tylko twoje przypuszczenia i osąd czy fakty, czy ta osoba w rzeczywistości tak się zachowuje wobec nas czy innych. Jest prawdopodobne, że to Ty tak się zachowujesz, choć tego nie zauważasz lub nie chcesz widzieć. 

Reasumując, zwróć uwagę na to, że osoby i sytuacje, które wywołują w Tobie najsilniejsze emocje, tak naprawdę pokazują Ci, nad czym warto popracować lub jakie potrzeby zaspokoić. Zwracają również uwagę na to, czego potajemnie pragniesz lub czego nie jesteś w stanie u siebie zaakceptować. Co ważne odróżniaj fakty, od projekcji umysłu.

woman-570883-1200-700px
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami,
skutecznie realizować cele, poprawić swoje relacje z sobą i innymi.

Zapraszam na sesje psychologiczno-terapeutyczne i coaching.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *