Data publikacji

Kolor ma znaczenie!

Kolor ma znaczenie!

Wybierając w sklepie odzież czy kupując inne przedmioty kierujesz się najpierw kolorem, a później fakturą i stylem. Wybieramy kolory, które nam się podobają, czyli te, które rezonują z nami, a dokładnie z naszym nastrojem, energetyką, osobowością, jako że kolory mają swoje symboliczne znaczenie. Czasem przy wyborze kierujemy się wskazówkami innych czy modą.

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potęgi otaczających nas barw, z tego, że świat kolorów to wibrująca energia, fala, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie, emocje czy zachowanie. Leczenie przy użyciu kolorów, czyli chromoterapia, ma dziś wielu zwolenników i zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej. W wielu klinikach na świecie wykorzystuje się już energetyczne właściwości barw, gdzie terapią kolorem wspomaga się leczenie chorób. Kolory wykorzystuje się też w testach psychologicznych, określając typ temperamentu.

Kolor w tworzeniu wizerunku ma szczególne znaczenie. Do rozpoznania odpowiednich kolorów dla danej osoby używam testu analizy kolorystycznej.

System analizy kolorystyczny powstał już w latach 20 ubiegłego wieku, później nieco ewoluował.

Mamy podstawowe cztery typy kolorystyczne określane nazwami pór roku: wiosna, lato, jesień, zima. Każdy z nich ma swoje warianty: ciepły-zgaszony, ciepły-intensywny, zimny, chłodny-intensywny, chłodny-zgaszony, zimno-ciepły, a w ich obrębie występują jeszcze podtypy, które są kompilacją pozostałych.

Efektem dobrze wykonanego testu jest doskonale dobrana paleta barw podkreślająca nasz indywidualny typ urody. Mamy wtedy gwarancję, że te kolory „dobrze nam robią”, a nasz wizerunek staje się bardziej atrakcyjny i spójny. Test analizy kolorystycznej robi się tylko raz, ponieważ typ urody się nie zmienia, nawet gdy zmienimy kolor włosów. Dzięki dobranej palecie kolorów wybierasz ubrania, kosmetyki kolorowe w odpowiednich dla ciebie odcieniach. A że możesz nosić praktycznie każdy kolor, dobrze wiedzieć jaki jest jego odpowiedni odcień. Są ciepłe i chłodne odcienie czerwieni, niebieskiego, zielonego. Poza doborem ubrań na podstawie wyników testu możesz określić najbardziej pasujący do ciebie kolor włosów.

Poznasz kolory, które nie są odpowiednie do twojego typu: takie, w których wyglądasz na zmęczoną, zgaszoną i te, w których giniesz. I tak np. typ letni i zimowy chłodny fatalnie wygląda w kolorach jesiennych i zgaszonych, szczególnie umiejscowionych w górnych partiach ciała. Nasze szafy zawierają mix ubrań w różnych kolorach (nie mówiąc o fasonach) – nie dziwi zatem fakt, że bardzo trudno połączyć ten bałagan w sensowną całość. Bazowa garderoba w naszym stylu i naszych kolorach. daje gwarancję dobrego wyglądu. Jeśli lubimy bardziej artystyczny look, to pewnie wiemy jak połączyć pozornie niepasujące kolory, ale to już inny pułap pracy.

Czasem mamy apetyt na niektóre barwy np. na czerwony. Często zdarza się to wtedy, gdy mamy chęć działania lub chcemy się do niego pobudzić. Uważajmy na te zachcianki, kupowanie płaszczy, marynarek czy paru rzeczy w tak mocnym kolorze! Zdarza się, że po fali fascynacji tym kolorem, rzeczy te wylądują na dnie szafy. Mocne kolory najlepiej sprawdzają się w roli dodatków.

Co zrobić z kolorem, który nas pociąga, a nie jest nasz i nie jest w naszej palecie? Na przykład pomarańczowy. Nasyćmy się tym kolorem, otaczając się nim w domu lub kupując jedną rzecz w tym kolorze i nosząc ją w mniej obowiązujących sytuacjach. Jeśli mamy zmysł artystyczny, kolor ten możemy też zmyślnie połączyć, ograć innym kolorem.

Przy ustalaniu indywidualnych kolorów w pracy wizerunkowej  warto brać pod uwagę preferencje psychologiczne. Odpowiedz sobie teraz na pytanie, z jakim kolorem najbardziej się identyfikujesz, który z nich „jest Tobą”? Który kolor Cię uspokaja, a który daje Ci poczucie mocy?

Zachęcam do sprawdzenia i zaprzyjaźnienia się ze swoimi kolorami : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *